Spring naar inhoud
Varlig-handleiding
Varlig-startpagina

Geld en valuta’s

Geldbedragen in een rekenblok behouden hun valuta. Een boodschappenlijst telt in ponden op, een rekening deelt in euro’s en een salaris gaat van jaar- naar maandbedrag zonder de eenheid te verliezen. Deze pagina behandelt bedragen invoeren en weergeven, rekenen met geld, valuta omrekenen en prijzen per eenheid. Handig voor budgetten, rekeningen, facturen, reisuitgaven en alles met een prijs.

Voor rente, leningen, inflatie en belasting zie Financiën, inflatie en belasting. Voor btw, korting en fooi zie Percentages.

Een bedrag schrijven

Schrijf geld zoals op een bon. Een valutateken of drielettercode mag vóór of na het getal staan; de Engelse valutanaam mag ook voluit:

calc
£12.50 geeft £12.50
$1,250 geeft $1,250.00
12€ geeft €12.00
45 USD geeft $45.00
EUR 80 geeft €80.00
100 dollars geeft $100.00
50 british pounds geeft £50.00
100 swiss francs geeft CHF 100.00
¥1500 geeft ¥1,500

Deze vormen worden geaccepteerd:

Vorm Voorbeelden
Symbool ervoor of erachter £12.50, 12€, 15$ × 4
ISO-code ervoor of erachter USD 100, 100 usd (hoofdletters of kleine letters)
Engelse naam in het meervoud 100 euros, 100 japanese yen, 50 american dollars, 100 ukrainian hryvnias
Duizendtallen met komma’s of spaties $1,250, 1 250 €, 2 500uah
Afkortingen voor duizendtallen en miljoenen $5k, €2.5M, £3m, $2 mil
Negatieve bedragen -£20, $-50, -5 AED
Pence en centen 99p, 24.5p/kWh, 99c, 45 pence

100 US dollars wordt niet herkend; schrijf 100 USD of 100 dollars.

Bij geld betekenen m, mn, mm en mil miljoenen, zoals in woningadvertenties en jaarrekeningen. Buiten geld blijft 3m drie meter:

calc
£3m geeft £3M
$1.2mn geeft $1.2M
$2 mil geeft $2M
3m EUR geeft €3M
3m geeft 3 m

Afkortingen voor huur en loon

Afkortingen uit huuradvertenties of loonstroken werken als perioden direct na een geldbedrag:

calc
£1,250 pcm geeft £1,250.00/month
£24.99pm geeft £24.99/month
£10.99 per mth geeft £10.99/month
£650 pw geeft £650.00/week
£45,000 pa geeft £45,000.00/year

pcm, p.c.m., p/m, pm en per mth betekenen per maand; pa, p.a. en p/a per jaar; pw en p/w per week; pd en p/d per dag; ph en p/h per uur. Alleen direct na geld betekent pm per maand, dus 3pm blijft een kloktijd. Zie Perioden in woorden voor de voluit geschreven vormen.

Valutasymbolen

Naast $, €, £, ¥ en ₹ herkent Varlig deze tekens:

Groep Symbolen
Dollars a$/au$ (AUD), c$/ca$ (CAD), hk$ (HKD), s$ (SGD), nz$ (NZD), r$ (BRL), nt$ (TWD), us$ (USD)
Lokale symbolen kr (DKK; SEK in een Zweedse notitie, NOK in een Noorse), zł (PLN), kč (CZK), lei (RON), rm (MYR), rp (IDR), rs (PKR), лв (BGN), грн (UAH), TL (TRY, alleen in een Turkse notitie)
Andere tekens ₩ (KRW), ₽ (RUB), ₴ (UAH), ₿ (BTC)

Los betekent $ Amerikaanse dollars. Schrijf a$50 of 50 AUD voor Australische dollars. Alle ISO 4217-codes zijn bekend, inclusief XAU (goud) en XAG (zilver). De valutareferentie vermeldt alle codes en namen.

Centen en pence

Schrijf pence en cents zoals op een prijskaartje, met p of c direct achter het getal, of voluit als pence (ook penny en pennies), cents of euro cents. Het resultaat verschijnt in ponden, dollars of euro’s en kan direct worden opgeteld:

calc
99p geeft £0.99
45p * 12 geeft £5.40
3 * 99c geeft $2.97
50 euro cents * 4 geeft €2.00

Ponden en pence, of dollars en cents, worden direct opgeteld zonder wisselkoers:

calc
£1.20 + 45p geeft £1.65
$4.50 - 75 cents geeft $3.75
€2 + 50c geeft €2.50

Naast een eurobedrag betekenen c en cents eurocenten, zodat de laatste regel natuurlijk leest. Voeg in pence of in cents toe voor de kleinere munteenheid:

calc
45p * 12 in pence geeft 540 pence
£1.65 in pence geeft 165 pence
24.5p/kWh in pence/kWh geeft 24.5 pence/kWh
€1.50 in cents geeft 150 euro cents
£0.3659/mi in pence geeft 36.59 pence/mi
€0.142/kWh in cents/kWh geeft 14.2 euro cents/kWh

Een tarief naar de kleinere munteenheid omrekenen behoudt de eenheid. Zo leest een kilometervergoeding of tarief zoals in de brief van HMRC of je leverancier. p/mile en c/kWh werken naast de voluit geschreven doeleenheden.

Energietarieven, brandstofprijzen en reiskostenvergoedingen worden vaak in pence opgegeven en werken als prijs per eenheid. Zo’n tarief behoudt fracties van een penny en klopt dus met de rekening. Een totaal verschijnt op de dichtstbijzijnde penny, zoals op een bon, ook onder één pond:

calc
24.5p/kWh geeft £0.245/kWh
148.9p/L geeft £1.489/L
148.9p/L * 45 L geeft £67.01
11,500 kWh * 6.2p/kWh geeft £713.00
45p per mile * 120 miles geeft £54.00
450 kWh at 28 cents per kWh geeft $126.00
3.75 kWh * 24.5p/kWh geeft £0.92
12p + 5% geeft £0.13

p betekent pence na een decimaal getal of een geheel getal onder 100, zonder spatie ertussen. Andere betekenissen blijven zo behouden: 1080p is nog steeds een videoresolutie. Schrijf voor grotere bedragen 150 pence of £1.50.

Een voluit geschreven muntdeel gebruikt alleen het getal ervoor, nooit erna. Zo blijft een toevallig gelijknamige persoon een naam: Penny 5 is een score van vijf, niet vijf pence.

c betekent ook Celsius; Varlig laat de rest van de regel bepalen:

  • Naast geld of vóór een tarief zijn het cents. €2 + 31.5c is €2,32 en 31.5c/kWh is een tarief.
  • In een temperatuurregel is het Celsius. 20c in F is 68 °F. Met oven = 180c is oven - 20c gelijk aan 160 °C.
  • Anders bepaalt het getal. Een geheel getal tot 99 is cents (99c); een negatief getal, decimaal getal of getal vanaf 100 is Celsius (180c is 180 °C).
calc
31.5c/kWh geeft $0.315/kWh
2 kW * 3 hours * 31.5c/kWh geeft $1.89
20c in F geeft 68 °F
180c geeft 180 °C

Staat 20c of 31.5c los, houd de aanwijzer erboven om de gekozen betekenis en de alternatieve schrijfwijze te zien. Heb je een waarde p of c genoemd, dan krijgt die naam voorrang: 5p is dan vijfmaal die waarde.

Hoe bedragen worden weergegeven

De meeste valuta’s tonen twee decimalen, afgerond voor weergave. Varlig bewaart intern de volledige waarde, zodat verder rekenen op latere regels geen afrondingsafwijking veroorzaakt:

calc
£100 / 7 geeft £14.29
£100 / 7 * 7 geeft £100.00
share = £100 / 7 geeft £14.29
share * 7 geeft £100.00

Een regel die het bedrag een naam geeft toont het op dezelfde manier; de naam bewaart de volledige waarde voor latere regels.

Valuta’s waarvan het kleinste muntdeel een hele eenheid is, zoals Japanse yen en Koreaanse won, tonen geen decimalen. Valuta’s met drie decimalen voor het muntdeel (KWD, JOD, OMR, TND, LYD, IQD) tonen er drie. Bedragen onder een miljoen verschijnen volledig, zodat salaris of woningprijs elke cent toont. Vanaf een miljoen worden M en B gebruikt:

calc
¥1000 / 3 geeft ¥333
10 KWD / 4 geeft 2.500 KWD
$250k geeft $250,000.00
£99,999.99 * 2 geeft £199,999.98
£1,200,000 geeft £1.2M

Pas de resultaatopmaak aan via het contextmenu van de regel of de opmaakopties in Settings.

Rekenen met geld

Bedragen in dezelfde valuta kun je optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen zoals andere hoeveelheden. Twee bedragen in dezelfde valuta delen geeft een gewoon getal; percentages werken zoals je ze uitspreekt:

calc
£45.50 + £12.30 + £8.20 geeft £66.00
£2.40 * 3 + £1.80 geeft £9.00
£1,200 / 3 geeft £400.00
£1,200 / £400 geeft 3
£80 + 12.5% geeft £90.00
£240 * 20% geeft £48.00
$100 - 20% geeft $80.00
1.5 kg * £4.80 geeft £7.20

In de laatste regel leest Varlig £4,80 als kiloprijs. Dat gebeurt steeds wanneer een gewoon geldbedrag met een meetwaarde wordt vermenigvuldigd. Houd de aanwijzer boven het bedrag voor een melding dat £4,80 als prijs per kg wordt behandeld. Is het bedrag eigenlijk een totaal, zoals maandhuur, controleer dan de regel. Met het expliciete tarief £4.80/kg verdwijnt de melding.

Vermenigvuldig voor verdeling naar grootte met één deel en deel door het geheel. De eenheden vallen weg, zodat het resultaat ponden blijft, of ponden per maand bij een maandbedrag:

calc
£2,100 * 16 m² / 35 m² geeft £960.00
£2,100/month * 16 m² / 35 m² geeft £960.00/month

off tussen twee bedragen trekt het eerste van het tweede af, zoals op een kortingsbon:

calc
£5 off £29 geeft £24.00

Sommige combinaties hebben geen dagelijkse betekenis. Varlig vertelt dan wat je kunt schrijven in plaats van te gokken. Geld met geld vermenigvuldigen is er één; een percentage zonder grondbedrag ook. Machten tot 3 mogen wel, wortels niet:

calc
$4 * $4 geeft Unsupported: money times money has no meaning: multiply by a count or a percentage
4% + 20p geeft Unsupported: a percentage and an amount do not add up: write the amount the percentage is of first
£2^3 geeft £8.00
sqrt(£4) geeft Error: unsupported multiplicative unit

Een kaarttoeslag van 4% plus 20p vereist een grondbedrag, zoals £31.50 * 4% + 20p.

Verschillende valuta optellen, zoals $5 + €3, vereist een wisselkoers. Zie de volgende sectie.

Omrekenen tussen valuta’s

Reken om met in, to of as, zoals bij eenheden. Deze resultaten hangen van de laatste wisselkoersen af; hieronder staan dus alleen voorbeelden:

calcResultaten hangen af van de datum van vandaag of actuele gegevens
€45 in GBP geeft £38.58
$120 to GBP geeft £89.18
£1,200 as EUR geeft €1,399.58
CHF 80 in EUR geeft €84.67

Je kunt bedragen in verschillende valuta direct optellen. Het resultaat gebruikt de valuta van het laatste bedrag. Voeg in … toe om een andere te kiezen:

calcResultaten hangen af van de datum van vandaag of actuele gegevens
£50 + €20 geeft €78.32
€20 + £50 geeft £67.15
£50 + €20 in GBP geeft £67.15

Waar de koersen vandaan komen

Koersen van de belangrijkste valuta komen uit de dagelijkse referentiekoersen van de Europese Centrale Bank. Die verschijnen eenmaal per ECB-werkdag: een bruikbare indicatie, geen live marktprijs. In het weekend zie je de vrijdagkoersen. Valuta buiten het ECB-aanbod en cryptovaluta gebruiken aanvullende Coinbase-noteringen. Staat een valuta bij beide bronnen, dan krijgt de ECB-koers voorrang.

Ontbreekt een koers, dan meldt de regel de valuta, zoals Error: missing rate: EUR, in plaats van te gokken. Een valuta naar zichzelf omrekenen werkt altijd.

Je eigen koers gebruiken

Voeg na de omrekening at en een koers toe om aan te sluiten bij je bankafschrift of een afgesproken koers. De koers is de waarde van één eenheid van de eerste valuta in de tweede. Je eigen koers heeft ook voorrang als livekoersen beschikbaar zijn; deze resultaten veranderen dus niet:

calc
€250 in GBP at 0.86 geeft £215.00
$100 to EUR at 0.92 geeft €92.00

Schrijf de koers als getal. Een eerder gedefinieerde naam kan dat getal niet vervangen.

Historische koersen

Voeg on en een datum toe voor de koers van een bepaalde dag. Historische omrekeningen gebruiken de gepubliceerde ECB-geschiedenis, vanaf 1999:

calcResultaten hangen af van de datum van vandaag of actuele gegevens
€100 to USD on 2 January 2020 geeft $111.93
100 EUR to USD on January 2 2020 geeft $111.93
€100 in GBP on 2 January 2024 geeft £86.65

De ECB publiceert alleen op haar werkdagen koersen. Een weekend of feestdag zoals 1 mei heeft dus geen koers. Varlig geeft voor die datums een fout en leent geen koers van een naburige dag. Historische koersen dekken de valuta in de ECB-geschiedenis, geen cryptovaluta.

Koersen vastzetten voor een notitie

Livekoersen bewegen: een reisbudget uit maart kan in mei andere resultaten geven. Kies Pin Exchange Rates for This Note om koersen vast te zetten, onder Calculations in het notitiemenu … of in het menu bij een resultaat. De notitie bewaart de huidige koersen en gebruikt ze voortaan voor elke omrekening, op elk apparaat waarnaar ze synchroniseert.

Een notitie met vastgezette koersen toont onderaan een klein label Rates pinned met de datum, zoals Rates pinned 25 Sep 2026. Houd de aanwijzer erboven voor de bron; klik erop voor:

  • Refresh Rates…, dat alle resultaten toont die door de huidige koersen zouden veranderen, oud en nieuw, voordat je Use Current Rates kiest.
  • Unpin Exchange Rates, om de nieuwste koersen weer te gebruiken.

How Was This Read? vermeldt pinned 25 Sep 2026 bij een omrekening met vastgezette koersen. Een eigen koers met at en historische koers met on werken zoals voorheen. Zonder gedownloade koersen valt niets vast te zetten; Varlig meldt dat. Tik op iPhone en iPad op het label; zie Berekeningen op iPhone en iPad.

Cryptovaluta’s

Ongeveer 150 cryptovaluta op Coinbase worden herkend op code of naam, waaronder BTC of bitcoin, ETH of ethereum, SOL of solana, ADA of cardano, DOGE of dogecoin, XRP of ripple, DOT, AVAX, LINK, LTC, USDC en USDT. De muntonderdelen satoshis (ook sats en sat), gwei en wei rekenen zonder wisselkoers naar hun munt om:

calc
0.5 bitcoin geeft ₿0.5
2 solana geeft 2 SOL
100000 sats in BTC geeft ₿0.001
1 ETH in gwei geeft 1G GWEI
1 ETH in wei geeft 1e18 WEI
0.25 ETH * 4 geeft 1 ETH

Omrekenen van een cryptomunt naar traditionele valuta gebruikt een marktkoers; het resultaat verandert dus in de tijd:

calcResultaten hangen af van de datum van vandaag of actuele gegevens
1 ETH to USD geeft $2,390.88

Een herkende code garandeert geen beschikbare koers. Ontbreekt die, dan verschijnt een fout over de ontbrekende koers.

Prijzen per eenheid

Een prijs per kilogram, liter of uur is een tarief en werkt als elk ander tarief. Schrijf het met / of per, vermenigvuldig met een hoeveelheid voor de kosten en reken met in naar een andere eenheid om:

calc
£3.60 / 1.5 kg geeft £2.40/kg
£3.50 / 500 g in £/kg geeft £7.00/kg
$4/gal in $/L geeft $1.06/L
£1.50/L * 40 L geeft £60.00
£35/hour * 7.5 hours geeft £262.50
2h 15m * £40/hour geeft £90.00
£450/workday * 4 weeks geeft £9,000.00
£2,400/month in £/year geeft £28,800.00/year

Een prijs per periode kan ook in woorden, zoals £25 a month, £45k per annum of £250 weekly. Zie Tarieven voor alle vormen.

Een tarief per werkdag telt vijf werkdagen per week. Koffie van £3,20 op elke werkdag geeft daardoor op elke manier hetzelfde jaarbedrag:

calc
£3.20/workday in £/year geeft £834.84/year
£3.20/workday * 1 year geeft £834.84

Geld delen door een prijs per eenheid vertelt hoeveel je kunt kopen:

calc
£60 / (£1.50/L) geeft 40 L

Winkelprijzen vergelijken

Winkels tonen prijzen per kilogram, per 100 g of per pond. Reken een prijs om naar de gewenste vergelijkingshoeveelheid, geschreven met / of per:

calc
£8/kg in £/100g geeft £0.80/100 g
£3.50 / 500 g in £ per 100g geeft £0.70/100 g
£8/kg in £ per lb geeft £3.63/lb

Prijzen per oppervlakte en lengte

Prijs per vierkante meter maal lengte maal breedte van een vloer geeft de kosten. Vermenigvuldig alleen met de breedte voor een prijs per strekkende meter, zoals bij tapijt of vinyl van een rol van 4 m breed:

calc
£12/m² * 4 m * 3 m geeft £144.00
£22/m² * 4 m geeft £88.00/m
£15/m / 3 m geeft £5.00/m²

De laatste regel rekent omgekeerd: stof van £15 per meter van een 3 m brede rol kost £5,00 per vierkante meter.

Tijdseenheden als workday, week en month staan bij Kloktijden en tijdsduren. Algemene tarieven staan bij Tarieven, snelheid, tempo, brandstof en overdrachtstijd.

Een rekening tot op de laatste cent verdelen

Het getoonde aandeel wordt afgerond, maar de benoemde waarde behoudt haar volledige precisie. Zeven betalingen van £35.93 leveren £251.51 op voor een rekening van £251.50. Rond de betaling zelf af op een penny en laat de laatste persoon het restant betalen:

calc
bill = £251.50 geeft £251.50
people = 7 geeft 7
share = (bill / people) rounded to nearest £0.01 geeft £35.93
last share = bill - share * (people - 1) geeft £35.92
share * (people - 1) + last share geeft £251.50

Zes personen betalen £35.93 en de laatste betaalt £35.92. De laatste regel controleert of de betalingen samen precies de rekening dekken. Een antwoord met twee decimalen weergeven rondt de waarde voor volgende berekeningen op zichzelf niet af.

Alles combineren

Hier staat een notitie voor een lang weekend Normandië met drie vrienden. Huisje en maaltijden zijn in euro’s betaald en omgerekend tegen de afschriftkoers; brandstofkosten volgen uit het autoverbruik:

calc
# Long weekend in Normandy, split three ways
ferry = £186
cottage = €540 in GBP at 0.86 geeft £464.40
meals = €300 in GBP at 0.86 geeft £258.00
fuel = 6 L/100km * 480 km * £1.50/L geeft £43.20
total = ferry + cottage + meals + fuel geeft £951.60
total / 3 geeft £317.20

Elke kostenpost heeft een naam, zodat het totaal als een zin leest. Alle bedragen zijn al ponden wanneer ze total bereiken; het resultaat hangt dus niet van de dagkoers af. Namen blijven beschikbaar in latere rekenblokken van dezelfde notitie, zodat je lager op de pagina kunt afrekenen.