Перейти до вмісту
Посібник Varlig
Головна сторінка Varlig

Гроші й валюти

Грошові суми в блоці обчислень зберігають валюту: покупки підсумовуються у фунтах, рахунок ділиться в євро, а річна зарплата перетворюється на місячну без втрати одиниці вимірювання. Тут описано запис і відображення сум, грошову арифметику, валютні перетворення та ціни за одиницю — для бюджетів, рахунків, подорожей і всього, що має ціну.

Відсоткові нарахування, кредити, інфляція й податки описані в розділі Фінанси, інфляція й податки. Додавання ПДВ, знижок і чайових — у розділі Відсотки.

Запис суми

Записуйте гроші як у чеку. Валютний символ або трилітерний код може стояти до чи після числа; також можна написати англійську назву валюти:

calc
£12.50 дорівнює £12.50
$1,250 дорівнює $1,250.00
12€ дорівнює €12.00
45 USD дорівнює $45.00
EUR 80 дорівнює €80.00
100 dollars дорівнює $100.00
50 british pounds дорівнює £50.00
100 swiss francs дорівнює CHF 100.00
¥1500 дорівнює ¥1,500

Підтримуються такі форми:

Форма Приклади
Символ перед числом або після нього £12.50, 12€, 15$ × 4
Код ISO перед числом або після нього USD 100, 100 usd (будь-який регістр)
Англійська назва у множині 100 euros, 100 japanese yen, 50 american dollars, 100 ukrainian hryvnias
Тисячі з комами або пробілами $1,250, 1 250 €, 2 500uah
Скорочення тисяч і мільйонів $5k, €2.5M, £3m, $2 mil
Від'ємні суми -£20, $-50, -5 AED
Пенси й центи 99p, 24.5p/kWh, 99c, 45 pence

100 US dollars не розпізнається; пишіть 100 USD або 100 dollars.

Поруч із грошима m, mn, mm та mil означають мільйони, як в оголошеннях про нерухомість і фінансовій звітності. Без грошей 3m і далі означає три метри:

calc
£3m дорівнює £3M
$1.2mn дорівнює $1.2M
$2 mil дорівнює $2M
3m EUR дорівнює €3M
3m дорівнює 3 m

Скорочення для оренди й оплати

Скорочення з оголошень про оренду чи зарплатних листків позначають періоди, коли стоять після суми:

calc
£1,250 pcm дорівнює £1,250.00/month
£24.99pm дорівнює £24.99/month
£10.99 per mth дорівнює £10.99/month
£650 pw дорівнює £650.00/week
£45,000 pa дорівнює £45,000.00/year

pcm, p.c.m., p/m, pm та per mth означають за місяць; pa, p.a. і p/a — за рік; pw і p/w — за тиждень; pd і p/d — за день; ph і p/h — за годину. pm означає місячну ставку лише відразу після грошей, тому 3pm залишається часом. Повні форми — у розділі Періоди словами.

Символи валют

Крім $, €, £, ¥ і ₹, Varlig розпізнає такі символи:

Група Символи
Долари a$/au$ (AUD), c$/ca$ (CAD), hk$ (HKD), s$ (SGD), nz$ (NZD), r$ (BRL), nt$ (TWD), us$ (USD)
Місцеві символи kr (DKK; SEK у шведській нотатці, NOK у норвезькій), zł (PLN), kč (CZK), lei (RON), rm (MYR), rp (IDR), rs (PKR), лв (BGN), грн (UAH), TL (TRY, лише в турецькій нотатці)
Інші знаки ₩ (KRW), ₽ (RUB), ₴ (UAH), ₿ (BTC)

Окреме $ означає долари США; для австралійських пишіть a$50 або 50 AUD. Відомі всі коди ISO 4217, зокрема XAU (золото) та XAG (срібло). Усі назви й коди наведено в довіднику валют.

Центи й пенси

Пишіть пенси й центи як на ціннику: p або c відразу після числа, чи словами pence (також penny і pennies), cents або euro cents. Результат повертається у фунтах, доларах або євро, готовий до додавання:

calc
99p дорівнює £0.99
45p * 12 дорівнює £5.40
3 * 99c дорівнює $2.97
50 euro cents * 4 дорівнює €2.00

Фунти й пенси або долари й центи додаються безпосередньо, без валютного курсу:

calc
£1.20 + 45p дорівнює £1.65
$4.50 - 75 cents дорівнює $3.75
€2 + 50c дорівнює €2.50

Поруч із сумою в євро c та cents означають євроценти, тому останній рядок читається природно. Для відповіді в дрібних одиницях додайте in pence або in cents:

calc
45p * 12 in pence дорівнює 540 pence
£1.65 in pence дорівнює 165 pence
24.5p/kWh in pence/kWh дорівнює 24.5 pence/kWh
€1.50 in cents дорівнює 150 euro cents
£0.3659/mi in pence дорівнює 36.59 pence/mi
€0.142/kWh in cents/kWh дорівнює 14.2 euro cents/kWh

Перетворення ставки на дрібну грошову одиницю не змінює її знаменника, тож компенсація пробігу або тариф виглядає як у документах податкової чи постачальника. Підтримуються p/mile і c/kWh, а також повні назви.

Тарифи на енергію, пальне й компенсацію пробігу часто вказують у пенсах; вони працюють як ціни за одиницю. Така ціна зберігає частки пенса відповідно до рахунку. Загальна сума округлюється для показу до пенса, як у чеку, навіть якщо менша за фунт:

calc
24.5p/kWh дорівнює £0.245/kWh
148.9p/L дорівнює £1.489/L
148.9p/L * 45 L дорівнює £67.01
11,500 kWh * 6.2p/kWh дорівнює £713.00
45p per mile * 120 miles дорівнює £54.00
450 kWh at 28 cents per kWh дорівнює $126.00
3.75 kWh * 24.5p/kWh дорівнює £0.92
12p + 5% дорівнює £0.13

p означає пенси без пробілу після десяткового числа або цілого числа до 100. Це зберігає інші значення: 1080p залишається роздільністю відео. Для більших сум пишіть 150 pence або £1.50.

Повна назва дрібної одиниці стосується лише числа перед нею, не після. Тому ім’я, що збігається з назвою монети, залишається ім’ям: Penny 5 — оцінка п’ять, а не п’ять пенсів.

c також позначає Цельсій, тому Varlig враховує решту рядка:

  • Поруч із грошима або перед ставкою це центи. €2 + 31.5c дає €2.32, а 31.5c/kWh — тариф.
  • У температурному рядку це Цельсій. 20c in F дає 68 °F, а за oven = 180c вираз oven - 20c дає 160 °C.
  • Інакше вирішує число. Ціле число до 99 означає центи (99c), а від’ємне, десяткове або не менше 100 — Цельсій (180c означає 180 °C).
calc
31.5c/kWh дорівнює $0.315/kWh
2 kW * 3 hours * 31.5c/kWh дорівнює $1.89
20c in F дорівнює 68 °F
180c дорівнює 180 °C

Коли 20c або 31.5c стоїть окремо, наведіть вказівник, щоб побачити вибране трактування та спосіб записати інше. Якщо в нотатці визначено p або c, ваше ім’я має пріоритет, а 5p означає п’ять його значень.

Відображення сум

Більшість валют показуються з двома десятковими знаками, округленими лише для відображення. Повне значення зберігається, тому перенесення відповіді в наступні рядки не накопичує похибки:

calc
£100 / 7 дорівнює £14.29
£100 / 7 * 7 дорівнює £100.00
share = £100 / 7 дорівнює £14.29
share * 7 дорівнює £100.00

Рядок, що надає сумі ім’я, показує її так само; ім’я зберігає повне значення для подальших рядків.

Валюти з цілою найменшою одиницею, як японська єна й корейська вона, показуються без десяткових знаків. Валюти з трьома знаками дрібної одиниці (KWD, JOD, OMR, TND, LYD, IQD) мають три знаки. Суми менші за мільйон показуються повністю, з усіма дрібними одиницями. Від мільйона використовуються скорочення M і B:

calc
¥1000 / 3 дорівнює ¥333
10 KWD / 4 дорівнює 2.500 KWD
$250k дорівнює $250,000.00
£99,999.99 * 2 дорівнює £199,999.98
£1,200,000 дорівнює £1.2M

Щоб змінити вигляд відповіді, скористайтеся форматуванням у контекстному меню рядка або налаштуваннях.

Арифметика з грошима

Гроші в одній валюті додаються, віднімаються, множаться й діляться як інші величини. Ділення сум в одній валюті дає число без одиниць; відсотки працюють як у звичайному мовленні:

calc
£45.50 + £12.30 + £8.20 дорівнює £66.00
£2.40 * 3 + £1.80 дорівнює £9.00
£1,200 / 3 дорівнює £400.00
£1,200 / £400 дорівнює 3
£80 + 12.5% дорівнює £90.00
£240 * 20% дорівнює £48.00
$100 - 20% дорівнює $80.00
1.5 kg * £4.80 дорівнює £7.20

В останньому рядку Varlig читає £4,80 як ціну за кілограм. Так відбувається, коли звичайна грошова сума множиться на виміряну величину. Наведення показує пояснення, наприклад «£4.80 трактується як ціна за кг». Якщо сума насправді є загальною, як місячна оренда, це привід перевірити рядок. Явний запис £4.80/kg прибирає неоднозначність і пояснення.

Щоб розподілити витрати пропорційно розміру, помножте суму на частину й поділіть на ціле. Одиниці скоротяться, залишивши фунти або фунти на місяць для місячного рахунку:

calc
£2,100 * 16 m² / 35 m² дорівнює £960.00
£2,100/month * 16 m² / 35 m² дорівнює £960.00/month

off між сумами віднімає першу від другої, як у записі купона:

calc
£5 off £29 дорівнює £24.00

Деякі поєднання не мають повсякденного змісту, тому Varlig підказує правильний запис замість здогаду. Це, зокрема, множення грошей на гроші або відсоток без базової суми. Степені до 3 дозволені, корені — ні:

calc
$4 * $4 дорівнює Unsupported: money times money has no meaning: multiply by a count or a percentage
4% + 20p дорівнює Unsupported: a percentage and an amount do not add up: write the amount the percentage is of first
£2^3 дорівнює £8.00
sqrt(£4) дорівнює Error: unsupported multiplicative unit

Для карткової комісії 4 % плюс 20 пенсів потрібна базова сума: £31.50 * 4% + 20p.

Додавання різних валют, наприклад $5 + €3, потребує курсу. Див. наступний розділ.

Перетворення між валютами

Перетворюйте через in, to або as, як одиниці. Відповіді залежать від останніх курсів, тому нижче наведено лише приклади:

calcРезультати залежать від сьогоднішньої дати або актуальних даних
€45 in GBP дорівнює £38.58
$120 to GBP дорівнює £89.18
£1,200 as EUR дорівнює €1,399.58
CHF 80 in EUR дорівнює €84.67

Можна також безпосередньо додавати різні валюти. Результат показується у валюті останньої суми; додайте in …, щоб вибрати іншу:

calcРезультати залежать від сьогоднішньої дати або актуальних даних
£50 + €20 дорівнює €78.32
€20 + £50 дорівнює £67.15
£50 + €20 in GBP дорівнює £67.15

Джерела курсів

Курси основних валют беруться зі щоденних довідкових курсів Європейського центрального банку. ЄЦБ публікує їх раз на робочий день: це орієнтир, а не поточна ринкова ціна; у вихідні видно п’ятничні курси. Для валют поза переліком ЄЦБ і криптовалют використовуються додаткові котирування Coinbase. Якщо валюту мають обидва джерела, використовується ЄЦБ.

Якщо курсу немає, рядок називає валюту в помилці, наприклад Error: missing rate: EUR, замість здогаду. Перетворення валюти на саму себе працює завжди.

Власний обмінний курс

Для курсу з банківської виписки або домовленості додайте після перетворення at і курс. Це вартість однієї одиниці першої валюти в другій. Ваш курс має пріоритет над актуальними даними, тому такі відповіді не змінюються:

calc
€250 in GBP at 0.86 дорівнює £215.00
$100 to EUR at 0.92 дорівнює €92.00

Записуйте курс числом. Ім’я, визначене в попередньому рядку, тут не підтримується.

Історичні курси

Для курсу певного дня додайте on і дату. Історичні перетворення використовують історію ЄЦБ від 1999 року:

calcРезультати залежать від сьогоднішньої дати або актуальних даних
€100 to USD on 2 January 2020 дорівнює $111.93
100 EUR to USD on January 2 2020 дорівнює $111.93
€100 in GBP on 2 January 2024 дорівнює £86.65

ЄЦБ публікує курси лише у свої робочі дні, тому у вихідні або свята, як-от 1 травня, курсу немає. Varlig показує помилку замість запозичення курсу сусіднього дня. Історичні дані охоплюють валюти ЄЦБ, але не криптовалюти.

Фіксація курсів для нотатки

Актуальні курси змінюються: бюджет подорожі, обчислений у березні, у травні може дати інші відповіді. Щоб зафіксувати конвертації, виберіть Pin Exchange Rates for This Note у Calculations меню … нотатки або в меню будь-якої відповіді. Нотатка збереже копію поточних курсів Varlig і надалі використовуватиме їх на всіх пристроях, із якими синхронізується.

Унизу нотатки із закріпленими курсами видно позначку Rates pinned із датою, наприклад Rates pinned 25 Sep 2026. Наведіть вказівник для джерела курсів або натисніть для дій:

  • Refresh Rates… показує старі й нові значення кожної відповіді, яку змінять сьогоднішні курси, перш ніж ви виберете Use Current Rates.
  • Unpin Exchange Rates повертає використання останніх курсів.

How Was This Read? показує pinned 25 Sep 2026 для перетворення із закріпленим курсом. Власний курс із at та історичний із on працюють як раніше. Якщо курси ще не завантажено, закріплювати нічого, і Varlig повідомить про це. На iPhone та iPad торкніться позначки; див. Обчислення на iPhone та iPad.

Криптовалюти

Розпізнається близько 150 криптовалют Coinbase за кодом або назвою, зокрема BTC чи bitcoin, ETH чи ethereum, SOL чи solana, ADA чи cardano, DOGE чи dogecoin, XRP чи ripple, DOT, AVAX, LINK, LTC, USDC і USDT. Дрібні одиниці satoshis (також sats і sat), gwei та wei перетворюються на відповідні монети без валютного курсу:

calc
0.5 bitcoin дорівнює ₿0.5
2 solana дорівнює 2 SOL
100000 sats in BTC дорівнює ₿0.001
1 ETH in gwei дорівнює 1G GWEI
1 ETH in wei дорівнює 1e18 WEI
0.25 ETH * 4 дорівнює 1 ETH

Перетворення криптовалюти на звичайну валюту використовує ринкове котирування, тому результат змінюється з часом:

calcРезультати залежать від сьогоднішньої дати або актуальних даних
1 ETH to USD дорівнює $2,390.88

Розпізнаний код не гарантує наявності котирування. Якщо його немає, з’явиться помилка відсутнього курсу.

Ціни за одиницю

Ціна за кілограм, літр або годину є ставкою й поводиться відповідно. Запишіть її через / чи per, помножте на кількість для вартості або перетворіть в іншу одиницю через in:

calc
£3.60 / 1.5 kg дорівнює £2.40/kg
£3.50 / 500 g in £/kg дорівнює £7.00/kg
$4/gal in $/L дорівнює $1.06/L
£1.50/L * 40 L дорівнює £60.00
£35/hour * 7.5 hours дорівнює £262.50
2h 15m * £40/hour дорівнює £90.00
£450/workday * 4 weeks дорівнює £9,000.00
£2,400/month in £/year дорівнює £28,800.00/year

Ціну за період можна записати словами: £25 a month, £45k per annum або £250 weekly. Усі форми наведено в розділі Ставки.

Ставка за робочий день рахує п’ять робочих днів на тиждень, тому кава за £3,20 кожного робочого дня дає однакову річну суму за будь-якого запису:

calc
£3.20/workday in £/year дорівнює £834.84/year
£3.20/workday * 1 year дорівнює £834.84

Ділення грошей на ціну за одиницю показує, скільки можна придбати:

calc
£60 / (£1.50/L) дорівнює 40 L

Порівняння цін на полиці

Магазини вказують ціни за кілограм, 100 г або фунт маси. Перетворіть ціну на потрібну для порівняння кількість через / чи per:

calc
£8/kg in £/100g дорівнює £0.80/100 g
£3.50 / 500 g in £ per 100g дорівнює £0.70/100 g
£8/kg in £ per lb дорівнює £3.63/lb

Ціни за площу й довжину

Ціна за квадратний метр, помножена на довжину й ширину підлоги, дає вартість. Якщо помножити лише на ширину, отримаєте ціну за погонний метр — так часто продають килимове покриття й вініл із рулону шириною 4 м:

calc
£12/m² * 4 m * 3 m дорівнює £144.00
£22/m² * 4 m дорівнює £88.00/m
£15/m / 3 m дорівнює £5.00/m²

Останній рядок працює навпаки: тканина по £15 за погонний метр із рулону шириною 3 м коштує £5,00 за квадратний метр.

Тривалості workday, week і month описано в розділі Час і тривалість, а ставки загалом — у розділі Ставки, швидкість, темп, пальне й час передавання.

Поділ рахунку до останнього пенні

Частка на екрані округлюється, але значення, присвоєне імені, зберігає повну точність. Сім платежів по £35.93 дадуть £251.51 за рахунку на £251.50. Округліть сам платіж до пенні, а останній людині призначте залишок:

calc
bill = £251.50 дорівнює £251.50
people = 7 дорівнює 7
share = (bill / people) rounded to nearest £0.01 дорівнює £35.93
last share = bill - share * (people - 1) дорівнює £35.92
share * (people - 1) + last share дорівнює £251.50

Шестеро платять по £35.93, а остання людина — £35.92. Останній рядок перевіряє, що сума платежів дорівнює рахунку. Саме лише відображення відповіді з двома десятковими знаками не округлює значення для подальших обчислень.

Поєднання можливостей

Ось нотатка про довгі вихідні в Нормандії для трьох друзів. Житло й харчування оплачено в євро та конвертовано за курсом виписки, а пальне обчислено за витратою автомобіля:

calc
# Long weekend in Normandy, split three ways
ferry = £186
cottage = €540 in GBP at 0.86 дорівнює £464.40
meals = €300 in GBP at 0.86 дорівнює £258.00
fuel = 6 L/100km * 480 km * £1.50/L дорівнює £43.20
total = ferry + cottage + meals + fuel дорівнює £951.60
total / 3 дорівнює £317.20

Кожна витрата має ім’я, тому підсумок читається як речення. До total всі суми вже у фунтах, тож відповідь не залежить від поточного курсу. Ці імена доступні й у наступних блоках тієї самої нотатки, де можна звести взаєморозрахунки.