İçeriğe atla
Varlig Kılavuzu
Varlig ana sayfası

Para ve para birimleri

Hesaplama bloğundaki para tutarları para birimlerini korur. Alışveriş listesi sterlinle toplanabilir, bir hesap avro cinsinden bölüşülebilir ve yıllık maaş aylığa çevrilirken para birimi kaybolmaz. Bu sayfa tutar yazmayı, gösterim biçimlerini, parayla aritmetiği, para birimi dönüşümünü ve birim başına fiyatları anlatır. Bütçe, hesap, fatura, seyahat harcaması ve fiyat içeren diğer işler için kullanabilirsiniz.

Faiz, kredi, enflasyon ve vergi için Finans, enflasyon ve vergi bölümüne bakın. KDV, indirim ve bahşiş hesapları için Yüzdeler bölümünü kullanın.

Para tutarı yazma

Para tutarını fişte gördüğünüz gibi yazın. Para birimi simgesi veya üç harfli kod, sayıdan önce ya da sonra gelebilir. Para biriminin adını yazıyla da belirtebilirsiniz:

calc
£12.50 sonucu £12.50
$1,250 sonucu $1,250.00
12€ sonucu €12.00
45 USD sonucu $45.00
EUR 80 sonucu €80.00
100 dollars sonucu $100.00
50 british pounds sonucu £50.00
100 swiss francs sonucu CHF 100.00
¥1500 sonucu ¥1,500

Kabul edilen formlar şunlardır:

Biçim Örnekler
Simge önce veya sonra £12.50, 12€, 15$ × 4
ISO kodu önce veya sonra USD 100, 100 usd (büyük/küçük harf fark etmez)
İngilizce çoğul ad 100 euros, 100 japanese yen, 50 american dollars, 100 ukrainian hryvnias
Binlik grupları virgül veya boşlukla ayırma $1,250, 1 250 €, 2 500uah
Bin ve milyon kısaltmaları $5k, €2.5M, £3m, $2 mil
Negatif tutarlar -£20, $-50, -5 AED
Peni ve sent 99p, 24.5p/kWh, 99c, 45 pence

100 US dollars tanınmıyor; bunun yerine 100 USD veya 100 dollars yazın.

Para tutarının yanında m, mn, mm ve mil, emlak ilanlarında ve şirket hesaplarında olduğu gibi milyon anlamına gelir. Para dışında 3m hâlâ üç metredir:

calc
£3m sonucu £3M
$1.2mn sonucu $1.2M
$2 mil sonucu $2M
3m EUR sonucu €3M
3m sonucu 3 m

Kira ve ücret kısaltmaları

Kiralık ilanlarında veya bordrolarda kullanılan kısaltmalar, para tutarından sonra geldiklerinde ödeme dönemi olarak yorumlanır:

calc
£1,250 pcm sonucu £1,250.00/month
£24.99pm sonucu £24.99/month
£10.99 per mth sonucu £10.99/month
£650 pw sonucu £650.00/week
£45,000 pa sonucu £45,000.00/year

pcm, p.c.m., p/m, pm ve per mth aylık; pa, p.a. ve p/a yıllık; pw ve p/w haftalık; pd ve p/d günlük; ph ve p/h saatlik anlamına gelir. pm, yalnızca para tutarının hemen ardından aylık anlamındadır; 3pm hâlâ saat belirtir. Yazıyla belirtilen biçimler için Dönemleri kelimelerle yazma bölümüne bakın.

Para birimi simgeleri

Varlig, $, €, £, ¥ ve ₹ dışında şu sembolleri tanır:

Grup Simgeler
Dolarlar a$/au$ (AUD), c$/ca$ (CAD), hk$ (HKD), s$ (SGD), nz$ (NZD), r$ (BRL), nt$ (TWD), us$ (USD)
Yerel simgeler kr (DKK; İsveççe notta SEK, Norveççe notta NOK), zł (PLN), kč (CZK), lei (RON), rm (MYR), rp (IDR), rs (PKR), лв (BGN), грн (UAH), TL (TRY; yalnızca Türkçe notta)
Diğer işaretler ₩ (KRW), ₽ (RUB), ₴ (UAH), ₿ (BTC)

$ tek başına ABD doları anlamına gelir, bu nedenle Avustralya doları için a$50 veya 50 AUD yazın. XAU (altın) ve XAG (gümüş) dahil olmak üzere her ISO 4217 kodu bilinmektedir. Para birimi referansı hepsini isimleriyle birlikte listeler.

Sent ve peni

Pence ve sentleri bir fiyat etiketi gibi yazın; sayısal değerin hemen ardından p veya c kullanın veya pence (ayrıca penny ve pennies), cents veya euro cents yazın. Cevap pound, dolar veya euro cinsinden çıkar, her şeye eklemek için hazırdır:

calc
99p sonucu £0.99
45p * 12 sonucu £5.40
3 * 99c sonucu $2.97
50 euro cents * 4 sonucu €2.00

Pound ve peni veya dolar ve sent, döviz kuru dahil olmadan doğrudan toplanır:

calc
£1.20 + 45p sonucu £1.65
$4.50 - 75 cents sonucu $3.75
€2 + 50c sonucu €2.50

Euro cinsinden bir tutarın yanında c ve cents, euro sent anlamına gelir; böylece son satır günlük dilde söylendiği gibi okunur. Sonucu daha küçük para birimiyle görmek için in pence veya in cents ekleyin:

calc
45p * 12 in pence sonucu 540 pence
£1.65 in pence sonucu 165 pence
24.5p/kWh in pence/kWh sonucu 24.5 pence/kWh
€1.50 in cents sonucu 150 euro cents
£0.3659/mi in pence sonucu 36.59 pence/mi
€0.142/kWh in cents/kWh sonucu 14.2 euro cents/kWh

Birim başına fiyatı daha küçük para birimine dönüştürmek, ölçü birimini değiştirmez. Böylece kilometre ödeneği veya tarife, HMRC ya da tedarikçinizin belgesindeki biçimde görünür. Yazıyla belirtilen hedeflerin yanı sıra p/mile ve c/kWh de kabul edilir.

Enerji tarifeleri, yakıt fiyatları ve kilometre ödenekleri genellikle peni cinsinden belirtilir ve birim başına fiyat olarak kullanılabilir. Birim fiyatlarda peninin kesirleri korunur; böylece tarife faturanızla eşleşir. Toplam tutar ise bir sterlinin altında olsa bile, makbuzlardaki gibi en yakın peniye yuvarlanır:

calc
24.5p/kWh sonucu £0.245/kWh
148.9p/L sonucu £1.489/L
148.9p/L * 45 L sonucu £67.01
11,500 kWh * 6.2p/kWh sonucu £713.00
45p per mile * 120 miles sonucu £54.00
450 kWh at 28 cents per kWh sonucu $126.00
3.75 kWh * 24.5p/kWh sonucu £0.92
12p + 5% sonucu £0.13

Arada boşluk olmadan bir ondalıklı sayıdan veya 100'den küçük bir tam sayıdan sonra yazılan p, peni olarak yorumlanır. Böylece diğer anlamlarla karışmaz: 1080p hâlâ bir video çözünürlüğüdür. Daha büyük tutarlar için 150 pence veya £1.50 yazın.

Yazıyla belirtilen bir alt para birimi, her zaman kendisinden önceki sayıya uygulanır; sonraki sayıya uygulanmaz. Böylece bir kişinin adı para birimiyle aynı olsa da ad olarak kalır: Penny 5, beş peni değil, beş puandır.

c, Celsius anlamına da gelebilir. Varlig hangi anlamın kullanılacağını satırın geri kalanına göre belirler:

  • Bir para tutarının yanında veya birim başına fiyat ifadesinde sent anlamına gelir. €2 + 31.5c işlemi €2.32 sonucunu verir; 31.5c/kWh ise bir tarifedir.
  • Sıcaklıkla ilgili bir cümlede, Celsius'tur. 20c in F 68 °F'dir ve oven = 180c ile oven - 20c 160 °C'dir.
  • Diğer durumlarda sayı belirleyicidir. 99'a kadar olan tam sayılar sent (99c); negatif sayılar, ondalıklı sayılar ve 100 veya üzerindeki sayılar Celsius olarak yorumlanır (180c, 180 °C'dir).
calc
31.5c/kWh sonucu $0.315/kWh
2 kW * 3 hours * 31.5c/kWh sonucu $1.89
20c in F sonucu 68 °F
180c sonucu 180 °C

20c veya 31.5c tek başına kullanıldığında, Varlig'in hangi anlamı seçtiğini ve diğer anlamın nasıl yazılacağını görmek için fare işaretçisini üzerinde tutun. Notta bir değere p veya c adını verdiyseniz öncelik bu ada verilir; dolayısıyla 5p, bu değerin beş katıdır.

Tutarlar nasıl gösterilir?

Çoğu para birimi, ekranda iki ondalık basamağa yuvarlanarak gösterilir. Varlig hesaplamalarda tam değeri korur; böylece sonucu sonraki satırlarda kullandığınızda yuvarlama nedeniyle sapma oluşmaz:

calc
£100 / 7 sonucu £14.29
£100 / 7 * 7 sonucu £100.00
share = £100 / 7 sonucu £14.29
share * 7 sonucu £100.00

Miktara bir ad veren bir satır aynı şekilde gösterir ve ad sonraki satırlar için tam değeri korur.

Japon yeni ve Kore wonu gibi en küçük madeni parası tam bir birim olan para birimleri ondalık basamak olmadan gösterilir. Alt birimi üç ondalık basamak gerektiren para birimlerinde (KWD, JOD, OMR, TND, LYD, IQD) üç basamak gösterilir. Bir milyonun altındaki tutarlar kısaltılmaz; maaş veya ev fiyatındaki tüm basamaklar ekranda kalır. Bir milyondan itibaren tutarlar M ve B ile kısaltılır:

calc
¥1000 / 3 sonucu ¥333
10 KWD / 4 sonucu 2.500 KWD
$250k sonucu $250,000.00
£99,999.99 * 2 sonucu £199,999.98
£1,200,000 sonucu £1.2M

Sonucun görünümünü değiştirmek için satırın bağlam menüsündeki sonuç biçimlendirmesini veya Settings içindeki biçimlendirme seçeneklerini kullanın.

Parayla aritmetik

Aynı para birimindeki tutarlarla diğer niceliklerde olduğu gibi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapılabilir. Aynı para birimindeki iki tutarı birbirine böldüğünüzde birimsiz bir sayı elde edersiniz. Yüzdeler de günlük dilde söylendiği gibi çalışır:

calc
£45.50 + £12.30 + £8.20 sonucu £66.00
£2.40 * 3 + £1.80 sonucu £9.00
£1,200 / 3 sonucu £400.00
£1,200 / £400 sonucu 3
£80 + 12.5% sonucu £90.00
£240 * 20% sonucu £48.00
$100 - 20% sonucu $80.00
1.5 kg * £4.80 sonucu £7.20

Son satırda Varlig, £4.80 tutarını kilogram başına fiyat olarak yorumlar. Bir para tutarı bir ölçümle çarpıldığında bu yorum kullanılır ve belirtilir: tutarın üzerinde fare işaretçisini tutarak «£4.80, kg başına fiyat olarak yorumlandı» gibi bir açıklama görebilirsiniz. Tutar, aylık kira gibi aslında bir toplamı ifade ediyorsa bu açıklama satırı kontrol etmeniz gerektiğini gösterir. Birim fiyatı £4.80/kg olarak açıkça yazdığınızda açıklama kaybolur.

Bir maliyeti büyüklükle orantılı olarak paylaştırmak için bir parçanın ölçüsüyle çarpıp bütünün ölçüsüne bölün. Ölçü birimleri sadeleşir; sonuç sterlin olarak, aylık bir fatura söz konusuysa sterlin/ay olarak kalır:

calc
£2,100 * 16 m² / 35 m² sonucu £960.00
£2,100/month * 16 m² / 35 m² sonucu £960.00/month

İki tutar arasındaki off, indirim kuponlarında olduğu gibi ilk tutarı ikinciden çıkarır:

calc
£5 off £29 sonucu £24.00

Bazı birleşimlerin günlük kullanımda bir anlamı yoktur. Bu durumlarda Varlig tahminde bulunmak yerine ne yazmanız gerektiğini belirtir. İki para tutarını çarpmak veya uygulanacağı tutar belirtilmeden bir yüzde kullanmak buna örnektir. 3'e kadar üsler kullanılabilir, ancak kök alma desteklenmez:

calc
$4 * $4 sonucu Unsupported: money times money has no meaning: multiply by a count or a percentage
4% + 20p sonucu Unsupported: a percentage and an amount do not add up: write the amount the percentage is of first
£2^3 sonucu £8.00
sqrt(£4) sonucu Error: unsupported multiplicative unit

%4 artı 20p kart ücreti, uygulandığı tutara ihtiyaç duyar, tıpkı £31.50 * 4% + 20p örneğinde olduğu gibi.

$5 + €3 gibi iki farklı para biriminde tutarlar eklemek için bir döviz kuru gereklidir. Bir sonraki bölüme bakın.

Para birimleri arasında dönüştürme

Birimleri dönüştürdüğünüz gibi in, to veya as ile dönüştürün. Bu cevaplar en son döviz kurlarına bağlı olduğundan, aşağıdaki sonuçlar yalnızca örneklerdir:

calcSonuçlar bugünün tarihine veya güncel verilere bağlıdır
€45 in GBP sonucu £38.58
$120 to GBP sonucu £89.18
£1,200 as EUR sonucu €1,399.58
CHF 80 in EUR sonucu €84.67

Ayrıca farklı para birimlerinde tutarları doğrudan ekleyebilirsiniz. Cevap, son tutarın para biriminde gösterilir ve başka birini seçmek için in … ekleyebilirsiniz:

calcSonuçlar bugünün tarihine veya güncel verilere bağlıdır
£50 + €20 sonucu €78.32
€20 + £50 sonucu £67.15
£50 + €20 in GBP sonucu £67.15

Kurların kaynağı

Başlıca para birimlerinin kurları, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) günlük referans kurlarından alınır. ECB bunları her iş gününde bir kez yayımlar. Bu nedenle kurlar, para biriminin değerine ilişkin yol gösterir ancak anlık piyasa fiyatı değildir; hafta sonunda cuma gününün kurlarını görürsünüz. ECB'nin kapsamadığı para birimleri ve kripto paralar için Coinbase'den ek fiyat verileri alınır. İki kaynak da aynı para birimini sağlıyorsa ECB kuru kullanılır.

Bir para birimi için kur bulunamazsa Varlig tahminde bulunmaz; satırda para birimini belirten Error: missing rate: EUR gibi bir hata gösterilir. Bir para birimini yine kendisine dönüştürmek her zaman çalışır.

Kendi kurunuzu kullanma

Dönüşümün banka ekstrenizle veya üzerinde anlaştığınız kurla eşleşmesini istiyorsanız dönüşümden sonra at ve kuru ekleyin. Kur, ilk para biriminin bir biriminin ikinci para birimindeki değeridir. Güncel kurlar mevcut olsa bile belirttiğiniz kur kullanılır; dolayısıyla bu sonuçlar değişmez:

calc
€250 in GBP at 0.86 sonucu £215.00
$100 to EUR at 0.92 sonucu €92.00

Kuru doğrudan bir sayı olarak yazın. Daha önceki bir satırda tanımladığınız bir adı kurun yerine kullanamazsınız.

Geçmiş tarihlerdeki kurlar

Belirli bir günün kuruyla dönüştürmek için on ve bir tarih ekleyin. Geçmiş tarihli dönüşümlerde, ECB'nin 1999'a kadar uzanan yayımlanmış kur geçmişi kullanılır:

calcSonuçlar bugünün tarihine veya güncel verilere bağlıdır
€100 to USD on 2 January 2020 sonucu $111.93
100 EUR to USD on January 2 2020 sonucu $111.93
€100 in GBP on 2 January 2024 sonucu £86.65

ECB yalnızca kendi iş günlerinde kur yayımlar; hafta sonları veya 1 Mayıs gibi tatil günleri için kur yoktur. Varlig yakın bir günün kurunu kullanmak yerine bu tarihler için hata gösterir. Geçmiş kurlar, kripto paraları değil, ECB'nin geçmiş verilerindeki para birimlerini kapsar.

Notun döviz kurlarını sabitleme

Güncel kurlar değişir; mart ayında hazırladığınız bir seyahat bütçesi mayıs ayında farklı sonuçlar verebilir. Bir nottaki dönüşümleri sabit tutmak için notun … menüsündeki Calculations altında veya herhangi bir sonucunun menüsünde Pin Exchange Rates for This Note seçeneğini seçin. Not, Varlig'in o anda sahip olduğu kurların bir kopyasını saklar. Bundan sonra nottaki tüm dönüşümler, notun eşzamanlandığı her cihazda bu kurları kullanır.

Kurları sabitlenmiş bir notun altında, tarihi belirten küçük bir Rates pinned rozeti görünür; örneğin Rates pinned 25 Sep 2026. Kurların kaynağını görmek için fare işaretçisini rozetin üzerinde tutun. Şu seçenekler için rozete tıklayın:

  • Refresh Rates…, Use Current Rates seçeneğini seçmeden önce, bugünün kurlarının değiştireceği her sonucu eski ve yeni değerleriyle listeler.
  • Unpin Exchange Rates, yeniden en güncel kurları kullanmaya başlar.

Bu kurları kullanan bir dönüşümde How Was This Read?, pinned 25 Sep 2026 bilgisini gösterir. at ile belirttiğiniz kendi kurunuz ve on ile seçtiğiniz geçmiş tarihli kur eskisi gibi çalışır. Henüz hiç kur indirilmemişse sabitlenecek veri yoktur ve Varlig bunu belirtir. iPhone ve iPad'de rozete dokunun; iPhone ve iPad'de hesaplamalar sayfasına bakın.

Kripto paralar

Coinbase'de listelenen yaklaşık 150 kripto para, kodu veya adıyla tanınır. Bunlar arasında BTC veya bitcoin, ETH veya ethereum, SOL veya solana, ADA veya cardano, DOGE veya dogecoin, XRP veya ripple, ayrıca DOT, AVAX, LINK, LTC, USDC ve USDT bulunur. satoshis (sats ve sat da kabul edilir), gwei ve wei alt birimleri, döviz kuru gerekmeden ilgili kripto paraya dönüştürülür:

calc
0.5 bitcoin sonucu ₿0.5
2 solana sonucu 2 SOL
100000 sats in BTC sonucu ₿0.001
1 ETH in gwei sonucu 1G GWEI
1 ETH in wei sonucu 1e18 WEI
0.25 ETH * 4 sonucu 1 ETH

Bir madeni parayı geleneksel bir para birimine dönüştürmek bir piyasa fiyatı kullanır, bu nedenle sonuç zaman içinde değişir:

calcSonuçlar bugünün tarihine veya güncel verilere bağlıdır
1 ETH to USD sonucu $2,390.88

Bir kodun tanınması, ona ait fiyat verisi bulunduğunu garanti etmez. Veri yoksa kurun eksik olduğunu belirten bir hata görürsünüz.

Birim fiyatlar

Kilogram başına, litre başına veya saatte bir fiyat bir orandır ve diğer herhangi bir oran gibi davranır. / veya per ile yazın, bir maliyet elde etmek için bir miktarla çarpın ve in ile farklı bir birime dönüştürün:

calc
£3.60 / 1.5 kg sonucu £2.40/kg
£3.50 / 500 g in £/kg sonucu £7.00/kg
$4/gal in $/L sonucu $1.06/L
£1.50/L * 40 L sonucu £60.00
£35/hour * 7.5 hours sonucu £262.50
2h 15m * £40/hour sonucu £90.00
£450/workday * 4 weeks sonucu £9,000.00
£2,400/month in £/year sonucu £28,800.00/year

Bir dönem başına fiyat, £25 a month, £45k per annum veya £250 weekly gibi söylediğiniz şekilde de yazılabilir. Tüm formlar için Tarifelere bakın.

İş günü başına bir ücret haftada beş iş günü sayılır, bu nedenle her iş gününde 3,20 sterlinlik bir kahve, hangi şekilde sorarsanız isteyin aynı yıllık rakama gelir:

calc
£3.20/workday in £/year sonucu £834.84/year
£3.20/workday * 1 year sonucu £834.84

Parayı birim başına bir fiyata bölmek size ne kadar satın alabileceğinizi söyler:

calc
£60 / (£1.50/L) sonucu 40 L

Raf fiyatlarını karşılaştırma

Mağazalar kilogram başına, 100 g başına veya pound başına fiyatları etiketler. Bir fiyatı karşılaştırmak istediğiniz miktara dönüştürün, / veya per ile yazılır:

calc
£8/kg in £/100g sonucu £0.80/100 g
£3.50 / 500 g in £ per 100g sonucu £0.70/100 g
£8/kg in £ per lb sonucu £3.63/lb

Alan ve uzunluk başına fiyatlar

Metrekare başına fiyatı zeminin uzunluğu ve genişliğiyle çarptığınızda toplam maliyeti bulursunuz. Yalnızca genişlikle çarparsanız metre başına fiyat elde edersiniz; 4 m genişliğindeki rulodan kesilen halı ve vinil kaplamalar genellikle bu şekilde satılır:

calc
£12/m² * 4 m * 3 m sonucu £144.00
£22/m² * 4 m sonucu £88.00/m
£15/m / 3 m sonucu £5.00/m²

Son satır ters yönde hesaplar: 3 m genişliğindeki bir rulodan metresi £15'e satılan kumaşın metrekare fiyatı £5.00 olur.

workday, week ve month gibi süreler Saatler ve süreler, genel olarak oranlar ise Oranlar, hız, tempo, yakıt ve aktarım süresi sayfasında açıklanır.

Hesabı son kuruşuna kadar bölüşmek

Ekranda gösterilen pay yuvarlanır, ancak bir ada atanan değer tam hassasiyetini korur. £251.50 tutarındaki bir hesap için yedi kişinin £35.93 ödemesi £251.51 toplar. Ödemenin kendisini bir peniye yuvarlayın, sonra son kişiye kalan tutarı atayın:

calc
bill = £251.50 sonucu £251.50
people = 7 sonucu 7
share = (bill / people) rounded to nearest £0.01 sonucu £35.93
last share = bill - share * (people - 1) sonucu £35.92
share * (people - 1) + last share sonucu £251.50

Altı kişi £35.93, son kişi £35.92 öder. Son satır, ödemelerin toplamının hesap tutarına eşit olduğunu denetler. Yanıtı yalnızca iki ondalık basamakla göstermek, sonraki hesaplamalarda kullanılan değeri yuvarlamaz.

Hepsini bir araya getirme

İşte Normandiya'da üç arkadaşın masrafları paylaştığı uzun bir hafta sonu için örnek not. Konaklama ve yemekler euro ile ödenip banka ekstresindeki kurla dönüştürülür. Yakıt maliyeti ise otomobilin tüketiminden hesaplanır:

calc
# Long weekend in Normandy, split three ways
ferry = £186
cottage = €540 in GBP at 0.86 sonucu £464.40
meals = €300 in GBP at 0.86 sonucu £258.00
fuel = 6 L/100km * 480 km * £1.50/L sonucu £43.20
total = ferry + cottage + meals + fuel sonucu £951.60
total / 3 sonucu £317.20

Her maliyetin bir adı olduğundan toplam, konuşma dilindeki bir cümle gibi okunur. Tüm tutarlar total satırına ulaşana kadar sterline dönüştürülmüştür; dolayısıyla sonuç günün döviz kurlarına bağlı değildir. Burada tanımlanan adlar aynı nottaki sonraki hesaplama bloklarında da kullanılabilir; böylece sayfanın devamında kimin ne kadar ödeyeceğini hesaplayabilirsiniz.