Hoppa till innehåll
Varlig-guiden
Varligs startsida

Pengar och valutor

Valutabelopp i ett beräkningsblock behåller sin valuta. En inköpslista kan därför summeras i pund, en räkning delas upp i euro och en årslön räknas om till månadslön utan att enheten tappas bort. Den här sidan beskriver hur du skriver belopp, hur de visas, hur du räknar med pengar, växlar mellan valutor och använder enhetspriser. Använd den för budgetar, räkningar, fakturor, reseutgifter och annat som har ett pris.

För ränta, lån, inflation och skatt, se Ekonomi, inflation och skatt. För moms, rabatter och dricks, se Procent.

Skriva ett belopp

Skriv belopp som de ser ut på ett kvitto. En valutasymbol eller en kod med tre bokstäver kan stå före eller efter talet. Du kan också skriva ut valutans namn:

calc
£12.50 ger £12.50
$1,250 ger $1,250.00
12€ ger €12.00
45 USD ger $45.00
EUR 80 ger €80.00
100 dollars ger $100.00
50 british pounds ger £50.00
100 swiss francs ger CHF 100.00
¥1500 ger ¥1,500

Följande skrivsätt stöds:

Form Exempel
Symbol före eller efter £12.50, 12€, 15$ × 4
ISO-kod före eller efter USD 100, 100 usd (stora eller små bokstäver)
Engelskt namn i plural 100 euros, 100 japanese yen, 50 american dollars, 100 ukrainian hryvnias
Tusentalsgruppering med kommatecken eller mellanslag $1,250, 1 250 €, 2 500uah
Förkortningar för tusental och miljoner $5k, €2.5M, £3m, $2 mil
Negativa belopp -£20, $-50, -5 AED
Pence och cent 99p, 24.5p/kWh, 99c, 45 pence

100 US dollars känns inte igen. Skriv 100 USD eller 100 dollars i stället.

Intill ett valutabelopp betyder m, mn, mm och mil miljoner, som i bostadsannonser och företagsredovisning. Utan valuta betyder 3m fortfarande tre meter:

calc
£3m ger £3M
$1.2mn ger $1.2M
$2 mil ger $2M
3m EUR ger €3M
3m ger 3 m

Förkortningar för hyra och lön

Förkortningar från hyresannonser och lönespecifikationer tolkas som perioder när de står efter ett valutabelopp:

calc
£1,250 pcm ger £1,250.00/month
£24.99pm ger £24.99/month
£10.99 per mth ger £10.99/month
£650 pw ger £650.00/week
£45,000 pa ger £45,000.00/year

pcm, p.c.m., p/m, pm och per mth betyder per månad; pa, p.a. och p/a per år; pw och p/w per vecka; pd och p/d per dag; samt ph och p/h per timme. Bara direkt efter ett valutabelopp betyder pm per månad, så 3pm är fortfarande ett klockslag. Se Perioder i ord för utskrivna former.

Valutasymboler

Förutom $, €, £, ¥ och ₹ känner Varlig igen dessa symboler:

Grupp Symboler
Dollar a$/au$ (AUD), c$/ca$ (CAD), hk$ (HKD), s$ (SGD), nz$ (NZD), r$ (BRL), nt$ (TWD), us$ (USD)
Lokala symboler kr (DKK; SEK i en svensk anteckning, NOK i en norsk), zł (PLN), kč (CZK), lei (RON), rm (MYR), rp (IDR), rs (PKR), лв (BGN), грн (UAH), TL (TRY, endast i en turkisk anteckning)
Andra tecken ₩ (KRW), ₽ (RUB), ₴ (UAH), ₿ (BTC)

En ensam $ betyder amerikanska dollar. Skriv därför a$50 eller 50 AUD för australiska dollar. Alla ISO 4217-koder känns igen, även XAU (guld) och XAG (silver). Valutareferensen listar alla koder och namn.

Cent och pence

Skriv pence och cent som på en prislapp, med p eller c direkt efter talet. Du kan också skriva pence (även penny och pennies), cents eller euro cents. Resultatet visas i pund, dollar eller euro och kan summeras med övriga belopp:

calc
99p ger £0.99
45p * 12 ger £5.40
3 * 99c ger $2.97
50 euro cents * 4 ger €2.00

Pund och pence, eller dollar och cent, adderas direkt, utan att växelkursen är inblandad:

calc
£1.20 + 45p ger £1.65
$4.50 - 75 cents ger $3.75
€2 + 50c ger €2.50

Intill ett belopp i euro betyder c och cents eurocent, så den sista raden följer hur beloppet skulle sägas i ord. Lägg till in pence eller in cents för att visa resultatet i den mindre valutaenheten:

calc
45p * 12 in pence ger 540 pence
£1.65 in pence ger 165 pence
24.5p/kWh in pence/kWh ger 24.5 pence/kWh
€1.50 in cents ger 150 euro cents
£0.3659/mi in pence ger 36.59 pence/mi
€0.142/kWh in cents/kWh ger 14.2 euro cents/kWh

Om du omvandlar ett enhetspris till den mindre valutaenheten behålls den övriga enheten. En milersättning eller taxa kan därför skrivas som i brevet från HMRC eller din leverantör. Både p/mile och c/kWh stöds, liksom utskrivna omvandlingsmål.

Elpriser, bränslepriser och körersättning anges ofta i pence och fungerar som enhetspriser. Ett enhetspris behåller bråkdelar av en penny, så att taxan stämmer med räkningen. En totalsumma visas däremot avrundad till närmaste penny, som på ett kvitto, även när beloppet är under ett pund:

calc
24.5p/kWh ger £0.245/kWh
148.9p/L ger £1.489/L
148.9p/L * 45 L ger £67.01
11,500 kWh * 6.2p/kWh ger £713.00
45p per mile * 120 miles ger £54.00
450 kWh at 28 cents per kWh ger $126.00
3.75 kWh * 24.5p/kWh ger £0.92
12p + 5% ger £0.13

p tolkas som pence direkt efter ett decimaltal eller ett heltal under 100, utan mellanslag. Det bevarar andra betydelser: 1080p är fortfarande en videoupplösning. För större belopp skriver du 150 pence eller £1.50.

En utskriven mindre valutaenhet hör ihop med talet före den, aldrig talet efter. Ett namn som också råkar vara en valutaenhet förblir därför ett namn: Penny 5 anger fem poäng, inte fem pence.

c står också för Celsius, så Varlig låter resten av raden bestämma:

  • Intill ett valutabelopp eller i ett enhetspris betyder det cent. €2 + 31.5c ger 2,32 €, och 31.5c/kWh är en taxa.
  • På en rad om temperatur betyder det Celsius. 20c in F ger 68 °F. Med oven = 180c ger oven - 20c resultatet 160 °C.
  • Annars avgör talet. Ett heltal upp till 99 betyder cent (99c). Ett negativt tal, ett decimaltal eller ett tal från 100 och uppåt betyder Celsius (180c är 180 °C).
calc
31.5c/kWh ger $0.315/kWh
2 kW * 3 hours * 31.5c/kWh ger $1.89
20c in F ger 68 °F
180c ger 180 °C

Om 20c eller 31.5c står ensamt kan du hålla pekaren över det för att se vilken tolkning Varlig valde och hur du skriver den andra. Om du har gett ett värde namnet p eller c i anteckningen har ditt namn företräde. Då betyder 5p fem gånger det värdet.

Hur belopp visas

De flesta valutor visas med två decimaler, avrundade för visning. Varlig behåller det fullständiga värdet internt, så att avrundningen inte påverkar senare rader som använder resultatet:

calc
£100 / 7 ger £14.29
£100 / 7 * 7 ger £100.00
share = £100 / 7 ger £14.29
share * 7 ger £100.00

En rad som ger beloppet ett namn visar det på samma sätt, och namnet behåller det fullständiga värdet för senare rader.

Valutor vars minsta mynt motsvarar en hel enhet, till exempel japanska yen och koreanska won, visas utan decimaler. Valutor vars mindre enhet kräver tre decimaler (KWD, JOD, OMR, TND, LYD, IQD) visas med tre. Belopp under en miljon visas i sin helhet, så att varje öre i en lön eller ett bostadspris syns. Från en miljon förkortas beloppen med M och B:

calc
¥1000 / 3 ger ¥333
10 KWD / 4 ger 2.500 KWD
$250k ger $250,000.00
£99,999.99 * 2 ger £199,999.98
£1,200,000 ger £1.2M

Ändra resultatets utseende med resultatformaten i radens snabbmeny eller formateringsalternativen i Settings.

Aritmetik med pengar

Belopp i samma valuta kan adderas, subtraheras, multipliceras och divideras som andra storheter. Om du dividerar två belopp i samma valuta får du ett tal utan enhet. Procentsatser fungerar som de uttrycks i ord:

calc
£45.50 + £12.30 + £8.20 ger £66.00
£2.40 * 3 + £1.80 ger £9.00
£1,200 / 3 ger £400.00
£1,200 / £400 ger 3
£80 + 12.5% ger £90.00
£240 * 20% ger £48.00
$100 - 20% ger $80.00
1.5 kg * £4.80 ger £7.20

På sista raden tolkar Varlig £4.80 som ett pris per kilogram. Det görs när ett valutabelopp utan angiven enhet multipliceras med ett mått, och tolkningen visas: håll pekaren över beloppet för att se en anmärkning som "£4.80 treated as a price per kg". Om beloppet egentligen är en totalsumma, till exempel en månadshyra, påminner anmärkningen dig om att kontrollera raden. Skriv ut enhetspriset som £4.80/kg för att göra tolkningen uttrycklig och ta bort anmärkningen.

För att fördela en kostnad efter storlek multiplicerar du med en del och dividerar med helheten. Måtten förkortas bort, så resultatet behåller enheten pund, eller pund per månad för en månadsräkning:

calc
£2,100 * 16 m² / 35 m² ger £960.00
£2,100/month * 16 m² / 35 m² ger £960.00/month

off mellan två belopp drar det första beloppet från det andra, som på en rabattkupong:

calc
£5 off £29 ger £24.00

Vissa kombinationer saknar en vardaglig betydelse. Då föreslår Varlig ett annat skrivsätt i stället för att gissa. Det gäller till exempel multiplikation av pengar med pengar eller en procentsats utan något belopp att ta andelen av. Potenser upp till 3 tillåts, men inte rötter:

calc
$4 * $4 ger Unsupported: money times money has no meaning: multiply by a count or a percentage
4% + 20p ger Unsupported: a percentage and an amount do not add up: write the amount the percentage is of first
£2^3 ger £8.00
sqrt(£4) ger Error: unsupported multiplicative unit

En kortavgift på 4 % plus 20 pence måste ange det belopp den gäller för, som i £31.50 * 4% + 20p.

Att lägga till belopp i två olika valutor, såsom $5 + €3, kräver en växelkurs. Se nästa avsnitt.

Omvandling mellan valutor

Omvandla med in, to eller as, precis som för enheter. Eftersom resultaten beror på de senaste växelkurserna är resultaten nedan bara exempel:

calcResultaten beror på dagens datum eller aktuella data
€45 in GBP ger £38.58
$120 to GBP ger £89.18
£1,200 as EUR ger €1,399.58
CHF 80 in EUR ger €84.67

Du kan också summera belopp i olika valutor direkt. Resultatet visas i det sista beloppets valuta. Lägg till in … om du vill välja en annan:

calcResultaten beror på dagens datum eller aktuella data
£50 + €20 ger €78.32
€20 + £50 ger £67.15
£50 + €20 in GBP ger £67.15

Var växelkurserna kommer från

Kurserna för de stora valutorna kommer från Europeiska centralbankens dagliga referenskurser. ECB publicerar dem en gång per arbetsdag. De ger en användbar bild av valutans värde men är inte marknadspriser i realtid. Under helgen visas fredagens kurser. För valutor som ECB inte täcker och för kryptovalutor används kompletterande kursnoteringar från Coinbase. Om båda källorna har en valuta används ECB:s kurs.

Om det saknas en kurs för en valuta visar raden ett fel som anger vilken, till exempel Error: missing rate: EUR, i stället för att gissa. Det fungerar alltid att omvandla en valuta till sig själv.

Använda en egen växelkurs

Om du vill att omvandlingen ska stämma med kontoutdraget eller en överenskommen kurs lägger du till at och kursen efter omvandlingen. Kursen anger hur mycket en enhet av den första valutan är värd i den andra. Din kurs används även om aktuella kurser finns tillgängliga, så dessa resultat ändras aldrig:

calc
€250 in GBP at 0.86 ger £215.00
$100 to EUR at 0.92 ger €92.00

Skriv kursen som ett tal. Ett namn som definierats på en tidigare rad kan inte användas i dess ställe.

Historiska växelkurser

För att omvandla till kursen från ett visst datum, lägg till on och ett datum. Historiska omvandlingar använder ECB:s publicerade historik, som sträcker sig tillbaka till 1999:

calcResultaten beror på dagens datum eller aktuella data
€100 to USD on 2 January 2020 ger $111.93
100 EUR to USD on January 2 2020 ger $111.93
€100 in GBP on 2 January 2024 ger £86.65

ECB publicerar bara kurser under sina arbetsdagar. Därför saknas kurser för helger och helgdagar som 1 maj. Varlig visar ett fel för dessa datum i stället för att använda kursen från en närliggande dag. Historiska kurser finns för valutorna i ECB:s historik, inte för kryptovalutor.

Lås växelkurserna för en anteckning

Aktuella kurser förändras, så en resebudget som beräknades i mars kan ge andra resultat i maj. Välj Pin Exchange Rates for This Note om du vill behålla anteckningens omvandlingar. Alternativet finns under Calculations i anteckningens …-meny eller i menyn för något av dess resultat. Anteckningen sparar en kopia av de kurser som Varlig har just nu. Alla omvandlingar i den använder sedan dessa kurser på alla enheter som anteckningen synkas till.

En anteckning med låsta växelkurser visar en liten etikett med Rates pinned och datumet längst ned, till exempel Rates pinned 25 Sep 2026. Håll pekaren över etiketten för att se var kurserna kommer ifrån. Klicka på den för följande alternativ:

  • Refresh Rates… visar vilka resultat som skulle ändras med dagens kurser, med både gamla och nya värden, innan du väljer Use Current Rates.
  • Unpin Exchange Rates, som går tillbaka till de senaste kurserna.

How Was This Read? visar pinned 25 Sep 2026 för en omvandling som använder de låsta kurserna. En egen kurs med at och en historisk kurs med on fungerar som tidigare. Om inga kurser har hämtats än finns det inget att låsa, och Varlig meddelar det. Tryck på etiketten på iPhone eller iPad. Se Beräkningar på iPhone och iPad.

Kryptovalutor

Omkring 150 kryptovalutor som listas på Coinbase känns igen via kod eller namn, bland annat BTC eller bitcoin, ETH eller ethereum, SOL eller solana, ADA eller cardano, DOGE eller dogecoin, XRP eller ripple, DOT, AVAX, LINK, LTC, USDC och USDT. De mindre enheterna satoshis (även sats och sat), gwei och wei omvandlas till respektive kryptovaluta utan växelkurs:

calc
0.5 bitcoin ger ₿0.5
2 solana ger 2 SOL
100000 sats in BTC ger ₿0.001
1 ETH in gwei ger 1G GWEI
1 ETH in wei ger 1e18 WEI
0.25 ETH * 4 ger 1 ETH

Omvandling från en kryptovaluta till en traditionell valuta använder en marknadskurs, så resultatet ändras över tid:

calcResultaten beror på dagens datum eller aktuella data
1 ETH to USD ger $2,390.88

Att en kod känns igen betyder inte att det finns en kurs för den. Om kursen saknas visas ett felmeddelande om det.

Priser per enhet

Ett pris per kilogram, liter eller timme är ett värde per enhet och fungerar som andra sådana värden. Skriv det med / eller per, multiplicera med en mängd för att få kostnaden och omvandla till en annan enhet med in:

calc
£3.60 / 1.5 kg ger £2.40/kg
£3.50 / 500 g in £/kg ger £7.00/kg
$4/gal in $/L ger $1.06/L
£1.50/L * 40 L ger £60.00
£35/hour * 7.5 hours ger £262.50
2h 15m * £40/hour ger £90.00
£450/workday * 4 weeks ger £9,000.00
£2,400/month in £/year ger £28,800.00/year

Ett pris per period kan också skrivas med ord, till exempel £25 a month, £45k per annum eller £250 weekly. Se Värden per enhet för alla skrivsätt.

Ett belopp per arbetsdag räknar med fem arbetsdagar per vecka. En kaffe för 3,20 £ varje arbetsdag ger därför samma årsbelopp oavsett hur du skriver beräkningen:

calc
£3.20/workday in £/year ger £834.84/year
£3.20/workday * 1 year ger £834.84

Att dela pengar med ett pris per enhet visar hur mycket du kan köpa:

calc
£60 / (£1.50/L) ger 40 L

Jämföra hyllpriser

Butiker anger jämförpriser per kilogram, per 100 g eller per pund. Omvandla priset till den mängd du vill jämföra genom att skriva / eller per:

calc
£8/kg in £/100g ger £0.80/100 g
£3.50 / 500 g in £ per 100g ger £0.70/100 g
£8/kg in £ per lb ger £3.63/lb

Priser per area och längd

Priset per kvadratmeter multiplicerat med golvets längd och bredd ger kostnaden. Multiplicerar du bara med bredden får du ett pris per löpmeter, som ofta används för mattor och vinylgolv från en 4 m bred rulle:

calc
£12/m² * 4 m * 3 m ger £144.00
£22/m² * 4 m ger £88.00/m
£15/m / 3 m ger £5.00/m²

Den sista raden går tvärtom: tyg för 15 pund per meter från en 3 meter bred rulle kostar 5,00 pund per kvadratmeter.

Tidslängder som workday, week och month beskrivs under Klockslag och tidslängder. Värden per enhet beskrivs under Värden per enhet, hastighet, tempo, bränsle och överföringstid.

Dela en nota ända till sista öret

Den visade andelen är avrundad, men det namngivna värdet behåller full precision. Sju betalningar på £35.93 skulle ge £251.51 för en nota på £251.50. Avrunda själva betalningen till närmaste penny och låt den sista personen betala resten:

calc
bill = £251.50 ger £251.50
people = 7 ger 7
share = (bill / people) rounded to nearest £0.01 ger £35.93
last share = bill - share * (people - 1) ger £35.92
share * (people - 1) + last share ger £251.50

Sex personer betalar £35.93 och den sista £35.92. Sista raden kontrollerar att betalningarna tillsammans blir exakt hela notan. Att bara visa ett svar med två decimaler avrundar inte värdet som används i senare beräkningar.

Samlat exempel

Här är en anteckning för en långhelg i Normandie, där kostnaderna delas mellan tre vänner. Stugan och måltiderna betalades i euro och räknades om med kursen på kontoutdraget. Bränslekostnaden beräknas utifrån bilens förbrukning:

calc
# Long weekend in Normandy, split three ways
ferry = £186
cottage = €540 in GBP at 0.86 ger £464.40
meals = €300 in GBP at 0.86 ger £258.00
fuel = 6 L/100km * 480 km * £1.50/L ger £43.20
total = ferry + cottage + meals + fuel ger £951.60
total / 3 ger £317.20

Eftersom varje kostnad har ett namn blir summan lätt att läsa som en vanlig mening. Alla belopp är i pund när de når total, så resultatet beror inte på dagens växelkurser. Namnen som definieras här kan också användas i senare beräkningsblock i samma anteckning. Ni kan alltså räkna ut vem som ska betala vad längre ned på sidan.