Przejdź do treści
Przewodnik po Varlig
Strona główna Varlig

Pieniądze i waluty

Kwoty w bloku obliczeniowym zachowują walutę: lista zakupów sumuje się w funtach, rachunek dzieli w euro, a wynagrodzenie zmienia się z rocznego na miesięczne bez utraty jednostki. Ta strona opisuje zapis, wyświetlanie i arytmetykę kwot, przeliczanie walut i ceny jednostkowe. Przydaje się do budżetów, rachunków, faktur i kosztów podróży.

Odsetki, pożyczki, inflację i podatki opisują Finanse, inflacja i podatki. Dodawanie VAT, rabaty i napiwki — Procenty.

Zapisywanie kwoty

Zapisuj kwoty jak na paragonie. Symbol waluty lub trzyliterowy kod może być przed liczbą lub za nią; możesz też podać pełną nazwę waluty:

calc
£12.50 daje £12.50
$1,250 daje $1,250.00
12€ daje €12.00
45 USD daje $45.00
EUR 80 daje €80.00
100 dollars daje $100.00
50 british pounds daje £50.00
100 swiss francs daje CHF 100.00
¥1500 daje ¥1,500

Obsługiwane postacie to:

Postać Przykłady
Symbol przed kwotą lub po niej £12.50, 12€, 15$ × 4
Kod ISO przed kwotą lub po niej USD 100, 100 usd (dowolna wielkość liter)
Angielska nazwa w liczbie mnogiej 100 euros, 100 japanese yen, 50 american dollars, 100 ukrainian hryvnias
Tysiące rozdzielane przecinkami lub spacjami $1,250, 1 250 €, 2 500uah
Skróty tysięcy i milionów $5k, €2.5M, £3m, $2 mil
Kwoty ujemne -£20, $-50, -5 AED
Pensy i centy 99p, 24.5p/kWh, 99c, 45 pence

100 US dollars nie jest rozpoznawane; użyj 100 USD lub 100 dollars.

Przy kwotach m, mn, mm i mil oznaczają miliony, jak w ogłoszeniach nieruchomości i sprawozdaniach. Poza kwotami 3m nadal oznacza trzy metry:

calc
£3m daje £3M
$1.2mn daje $1.2M
$2 mil daje $2M
3m EUR daje €3M
3m daje 3 m

Skróty czynszu i wynagrodzenia

Skróty z ogłoszeń najmu lub pasków wynagrodzenia oznaczają okres, gdy następują po kwocie:

calc
£1,250 pcm daje £1,250.00/month
£24.99pm daje £24.99/month
£10.99 per mth daje £10.99/month
£650 pw daje £650.00/week
£45,000 pa daje £45,000.00/year

pcm, p.c.m., p/m, pm i per mth oznaczają miesięcznie, pa, p.a. i p/a rocznie, pw i p/w tygodniowo, pd i p/d dziennie, a ph i p/h godzinowo. Tylko bezpośrednio po kwocie pm oznacza miesiąc, więc 3pm nadal jest godziną. Pełne formy opisują Okresy słownie.

Symbole walut

Oprócz $, €, £, ¥ i ₹ Varlig rozpoznaje te symbole:

Grupa Symbole
Dolary a$/au$ (AUD), c$/ca$ (CAD), hk$ (HKD), s$ (SGD), nz$ (NZD), r$ (BRL), nt$ (TWD), us$ (USD)
Symbole lokalne kr (DKK; SEK w notatce szwedzkiej, NOK w norweskiej), zł (PLN), kč (CZK), lei (RON), rm (MYR), rp (IDR), rs (PKR), лв (BGN), грн (UAH), TL (TRY, tylko w notatce tureckiej)
Inne znaki ₩ (KRW), ₽ (RUB), ₴ (UAH), ₿ (BTC)

Sam $ oznacza dolary amerykańskie, więc dolary australijskie zapisuj jako a$50 lub 50 AUD. Rozpoznawane są wszystkie kody ISO 4217, także XAU (złoto) i XAG (srebro). Katalog walut wymienia je z nazwami.

Centy i pensy

Pensy i centy zapisuj jak na cenówce: p lub c bezpośrednio po liczbie albo słownie pence (także penny i pennies), cents lub euro cents. Wynik jest w funtach, dolarach lub euro, gotowy do dodawania:

calc
99p daje £0.99
45p * 12 daje £5.40
3 * 99c daje $2.97
50 euro cents * 4 daje €2.00

Funty i pensy albo dolary i centy dodają się bezpośrednio, bez kursu wymiany:

calc
£1.20 + 45p daje £1.65
$4.50 - 75 cents daje $3.75
€2 + 50c daje €2.50

Obok kwoty w euro c i cents oznaczają eurocenty, więc ostatni wiersz odpowiada naturalnemu zapisowi. Aby uzyskać mniejszą jednostkę, dodaj in pence lub in cents:

calc
45p * 12 in pence daje 540 pence
£1.65 in pence daje 165 pence
24.5p/kWh in pence/kWh daje 24.5 pence/kWh
€1.50 in cents daje 150 euro cents
£0.3659/mi in pence daje 36.59 pence/mi
€0.142/kWh in cents/kWh daje 14.2 euro cents/kWh

Przeliczenie stawki na mniejszą jednostkę waluty zachowuje jednostkę mianownika, więc kilometrówka lub taryfa wygląda jak na dokumencie HMRC albo dostawcy. p/mile i c/kWh działają obok pełnych nazw docelowych.

Taryfy energii, ceny paliwa i kilometrówki często są w pensach i działają jak ceny jednostkowe. Cena jednostkowa zachowuje ułamki pensa, zgodnie z rachunkiem. Suma jest pokazywana do najbliższego pensa, także poniżej jednego funta:

calc
24.5p/kWh daje £0.245/kWh
148.9p/L daje £1.489/L
148.9p/L * 45 L daje £67.01
11,500 kWh * 6.2p/kWh daje £713.00
45p per mile * 120 miles daje £54.00
450 kWh at 28 cents per kWh daje $126.00
3.75 kWh * 24.5p/kWh daje £0.92
12p + 5% daje £0.13

p oznacza pensy bezpośrednio po liczbie dziesiętnej lub całkowitej mniejszej niż 100, bez spacji. Chroni to inne znaczenia: 1080p nadal jest rozdzielczością wideo. Większe kwoty zapisuj jako 150 pence lub £1.50.

Podjednostka zapisana słownie dotyczy liczby przed nią, nigdy po niej. Nazwa będąca przypadkiem monetą pozostaje nazwą: Penny 5 to wynik pięć, a nie pięć pensów.

c oznacza też Celsjusza, więc o interpretacji decyduje reszta wiersza:

  • Przy pieniądzach lub przed stawką oznacza centy. €2 + 31.5c daje €2,32, a 31.5c/kWh jest taryfą.
  • W wierszu o temperaturze oznacza Celsjusza. 20c in F daje 68 °F, a po oven = 180c wyrażenie oven - 20c daje 160 °C.
  • W pozostałych przypadkach decyduje liczba. Całkowita do 99 oznacza centy (99c), a ujemna, dziesiętna lub co najmniej 100 — Celsjusza (180c to 180 °C).
calc
31.5c/kWh daje $0.315/kWh
2 kW * 3 hours * 31.5c/kWh daje $1.89
20c in F daje 68 °F
180c daje 180 °C

Gdy 20c lub 31.5c występuje samodzielnie, najedź kursorem, aby zobaczyć interpretację i sposób zapisania drugiej. Jeśli w notatce zdefiniowano p lub c, własna nazwa ma pierwszeństwo, więc 5p oznacza pięć razy tę wartość.

Wyświetlanie kwot

Większość walut jest wyświetlana z dwoma miejscami dziesiętnymi, zaokrąglonymi tylko do prezentacji. Varlig zachowuje pełną wartość, więc kolejne obliczenia nie gromadzą błędów:

calc
£100 / 7 daje £14.29
£100 / 7 * 7 daje £100.00
share = £100 / 7 daje £14.29
share * 7 daje £100.00

Wiersz nadający kwocie nazwę pokazuje ją tak samo, a nazwa zachowuje pełną wartość dla kolejnych wierszy.

Waluty z jednostką bez części dziesiętnej, jak jen i won, nie pokazują miejsc dziesiętnych. Waluty z trzema miejscami podjednostki (KWD, JOD, OMR, TND, LYD, IQD) pokazują trzy. Kwoty poniżej miliona są pełne, więc pensja lub cena domu zachowuje każdą drobną jednostkę na ekranie. Od miliona używane są skróty M i B:

calc
¥1000 / 3 daje ¥333
10 KWD / 4 daje 2.500 KWD
$250k daje $250,000.00
£99,999.99 * 2 daje £199,999.98
£1,200,000 daje £1.2M

Aby zmienić wygląd wyniku, użyj formatowania w menu kontekstowym wiersza lub opcji w ustawieniach.

Arytmetyka kwot pieniężnych

Kwoty jednej waluty można dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić jak inne wielkości. Dzielenie dwóch kwot tej samej waluty daje liczbę bez jednostki, a procenty działają naturalnie:

calc
£45.50 + £12.30 + £8.20 daje £66.00
£2.40 * 3 + £1.80 daje £9.00
£1,200 / 3 daje £400.00
£1,200 / £400 daje 3
£80 + 12.5% daje £90.00
£240 * 20% daje £48.00
$100 - 20% daje $80.00
1.5 kg * £4.80 daje £7.20

W ostatnim wierszu Varlig interpretuje £4,80 jako cenę za kilogram. Robi tak, gdy kwota bez mianownika mnoży wielkość z jednostką, i informuje o tym po najechaniu, na przykład „£4.80 treated as a price per kg”. Jeśli kwota jest w rzeczywistości sumą, jak miesięczny czynsz, ta uwaga zachęca do sprawdzenia wiersza. Jawne £4.80/kg usuwa uwagę.

Aby podzielić koszt według rozmiaru, pomnóż przez część i podziel przez całość. Jednostki pomiaru się skracają, więc wynik pozostaje w funtach lub funtach na miesiąc dla miesięcznego rachunku:

calc
£2,100 * 16 m² / 35 m² daje £960.00
£2,100/month * 16 m² / 35 m² daje £960.00/month

off między dwiema kwotami odejmuje pierwszą od drugiej, jak na kuponie:

calc
£5 off £29 daje £24.00

Niektóre połączenia nie mają codziennego sensu, więc Varlig podpowiada zapis zamiast zgadywać. Dotyczy to mnożenia pieniędzy przez pieniądze i procentu bez kwoty bazowej. Potęgi do 3 są dozwolone, ale pierwiastki nie:

calc
$4 * $4 daje Unsupported: money times money has no meaning: multiply by a count or a percentage
4% + 20p daje Unsupported: a percentage and an amount do not add up: write the amount the percentage is of first
£2^3 daje £8.00
sqrt(£4) daje Error: unsupported multiplicative unit

Opłata kartowa 4% plus 20p potrzebuje kwoty podstawy, na przykład £31.50 * 4% + 20p.

Dodawanie różnych walut, jak $5 + €3, wymaga kursu wymiany. Zobacz następną sekcję.

Przeliczanie walut

Przeliczaj przez in, to lub as, tak jak jednostki. Ponieważ wyniki zależą od kursów, poniższe liczby są tylko przykładami:

calcWyniki zależą od dzisiejszej daty lub aktualnych danych
€45 in GBP daje £38.58
$120 to GBP daje £89.18
£1,200 as EUR daje €1,399.58
CHF 80 in EUR daje €84.67

Możesz też bezpośrednio dodawać różne waluty. Wynik jest w walucie ostatniej kwoty; dodaj in …, aby wybrać inną:

calcWyniki zależą od dzisiejszej daty lub aktualnych danych
£50 + €20 daje €78.32
€20 + £50 daje £67.15
£50 + €20 in GBP daje £67.15

Źródła kursów

Główne waluty korzystają z dziennych kursów referencyjnych Europejskiego Banku Centralnego. EBC publikuje je raz w dzień roboczy, więc są wskazówką wartości waluty, a nie kursem rynkowym na żywo. W weekend widoczne są kursy piątkowe. Waluty spoza tabeli EBC i kryptowaluty korzystają z uzupełniających notowań Coinbase. Jeśli oba źródła mają daną walutę, wybierany jest EBC.

Jeśli nie ma kursu waluty, wiersz zgłasza błąd z jej nazwą, na przykład Error: missing rate: EUR, zamiast zgadywać. Przeliczenie waluty na nią samą zawsze działa.

Własny kurs

Aby dopasować przeliczenie do wyciągu bankowego lub uzgodnionego kursu, dodaj po konwersji at i kurs. Oznacza on wartość jednej jednostki pierwszej waluty w drugiej. Własny kurs ma pierwszeństwo nawet przy dostępnych bieżących danych, więc te wyniki się nie zmieniają:

calc
€250 in GBP at 0.86 daje £215.00
$100 to EUR at 0.92 daje €92.00

Kurs podaj jako liczbę. Nie można zastąpić go nazwą z wcześniejszego wiersza.

Kursy historyczne

Aby przeliczyć według kursu z konkretnego dnia, dodaj on i datę. Historia przeliczeń korzysta z danych EBC sięgających 1999 roku:

calcWyniki zależą od dzisiejszej daty lub aktualnych danych
€100 to USD on 2 January 2020 daje $111.93
100 EUR to USD on January 2 2020 daje $111.93
€100 in GBP on 2 January 2024 daje £86.65

EBC publikuje kursy tylko w swoje dni robocze, więc weekend lub święto takie jak 1 maja nie ma kursu. Varlig zgłasza wtedy błąd zamiast brać kurs z sąsiedniego dnia. Dane historyczne obejmują waluty w historii EBC, nie kryptowaluty.

Przypnij kursy dla notatki

Bieżące kursy się zmieniają, więc budżet podróży z marca może dać inne wyniki w maju. Aby zachować przeliczenia, wybierz Pin Exchange Rates for This Note w Calculations w menu … notatki lub menu dowolnego wyniku. Notatka zapisuje aktualnie dostępne kursy i używa ich odtąd do wszystkich przeliczeń, na każdym urządzeniu objętym synchronizacją.

Notatka z przypiętymi kursami pokazuje u dołu etykietę Rates pinned z datą, na przykład Rates pinned 25 Sep 2026. Najedź, aby zobaczyć źródła, lub kliknij, aby wybrać:

  • Refresh Rates…, które przed wybraniem Use Current Rates pokazuje każdy zmieniający się wynik w starej i nowej postaci.
  • Unpin Exchange Rates, które przywraca używanie najnowszych kursów.

How Was This Read? pokazuje pinned 25 Sep 2026, jeśli konwersja użyła przypiętych kursów. Własny kurs z at i historyczny z on działają jak wcześniej. Jeśli nie pobrano jeszcze kursów, nie ma czego przypiąć i Varlig o tym informuje. Na iPhonie i iPadzie stuknij etykietę; zobacz Obliczenia na iPhonie i iPadzie.

Kryptowaluty

Około 150 kryptowalut notowanych w Coinbase jest rozpoznawanych po kodzie lub nazwie, w tym BTC lub bitcoin, ETH lub ethereum, SOL lub solana, ADA lub cardano, DOGE lub dogecoin, XRP lub ripple, DOT, AVAX, LINK, LTC, USDC i USDT. Podjednostki satoshis (także sats i sat), gwei i wei przeliczają się na własne monety bez kursu:

calc
0.5 bitcoin daje ₿0.5
2 solana daje 2 SOL
100000 sats in BTC daje ₿0.001
1 ETH in gwei daje 1G GWEI
1 ETH in wei daje 1e18 WEI
0.25 ETH * 4 daje 1 ETH

Przeliczenie kryptowaluty na tradycyjną walutę używa notowania rynkowego, więc wynik zmienia się w czasie:

calcWyniki zależą od dzisiejszej daty lub aktualnych danych
1 ETH to USD daje $2,390.88

Rozpoznanie kodu nie gwarantuje dostępnego kursu. Jeśli go nie ma, pojawi się błąd brakującego kursu.

Ceny jednostkowe

Cena za kilogram, litr lub godzinę jest stawką i działa jak każda inna stawka. Zapisuj ją przez / lub per, mnoż przez ilość, aby uzyskać koszt, i przeliczaj jednostkę przez in:

calc
£3.60 / 1.5 kg daje £2.40/kg
£3.50 / 500 g in £/kg daje £7.00/kg
$4/gal in $/L daje $1.06/L
£1.50/L * 40 L daje £60.00
£35/hour * 7.5 hours daje £262.50
2h 15m * £40/hour daje £90.00
£450/workday * 4 weeks daje £9,000.00
£2,400/month in £/year daje £28,800.00/year

Cenę na okres można też zapisać słownie: £25 a month, £45k per annum lub £250 weekly. Wszystkie postacie opisują Stawki.

Stawka na dzień roboczy liczy pięć dni roboczych tygodniowo, więc kawa za £3,20 każdego dnia pracy daje ten sam roczny wynik niezależnie od postaci pytania:

calc
£3.20/workday in £/year daje £834.84/year
£3.20/workday * 1 year daje £834.84

Dzielenie kwoty przez cenę jednostkową mówi, ile można kupić:

calc
£60 / (£1.50/L) daje 40 L

Porównywanie cen sklepowych

Sklepy podają ceny za kilogram, 100 g lub funt. Przelicz cenę na porównywaną ilość, zapisaną przez / lub per:

calc
£8/kg in £/100g daje £0.80/100 g
£3.50 / 500 g in £ per 100g daje £0.70/100 g
£8/kg in £ per lb daje £3.63/lb

Ceny za powierzchnię i długość

Cena za metr kwadratowy pomnożona przez długość i szerokość podłogi daje koszt. Pomnożenie tylko przez szerokość daje cenę za metr bieżący, jak przy wykładzinie z rolki o szerokości 4 m:

calc
£12/m² * 4 m * 3 m daje £144.00
£22/m² * 4 m daje £88.00/m
£15/m / 3 m daje £5.00/m²

Ostatni wiersz działa odwrotnie: tkanina po £15 za metr z rolki szerokiej na 3 m kosztuje £5,00 za metr kwadratowy.

Okresy takie jak workday, week i month opisuje Czas zegarowy i długość czasu, a stawki ogólnie — Stawki, prędkość, tempo, paliwo i czas przesyłania.

Podział rachunku co do ostatniego pensa

Wyświetlany udział jest zaokrąglony, ale wartość przypisana do nazwy zachowuje pełną precyzję. Siedem wpłat po £35.93 da £251.51 przy rachunku na £251.50. Zaokrąglij samą wpłatę do pensa, a ostatniej osobie przypisz pozostałą kwotę:

calc
bill = £251.50 daje £251.50
people = 7 daje 7
share = (bill / people) rounded to nearest £0.01 daje £35.93
last share = bill - share * (people - 1) daje £35.92
share * (people - 1) + last share daje £251.50

Sześć osób płaci po £35.93, a ostatnia £35.92. Ostatni wiersz sprawdza, czy wpłaty sumują się do kwoty rachunku. Samo wyświetlanie odpowiedzi z dwoma miejscami po przecinku nie zaokrągla wartości używanej w dalszych obliczeniach.

Przykład całościowy

Oto notatka z długiego weekendu w Normandii dla trójki znajomych. Domek i posiłki opłacono w euro i przeliczono po kursie z wyciągu, a paliwo wynika ze spalania samochodu:

calc
# Long weekend in Normandy, split three ways
ferry = £186
cottage = €540 in GBP at 0.86 daje £464.40
meals = €300 in GBP at 0.86 daje £258.00
fuel = 6 L/100km * 480 km * £1.50/L daje £43.20
total = ferry + cottage + meals + fuel daje £951.60
total / 3 daje £317.20

Dzięki nazwanym kosztom suma wygląda jak naturalne zdanie. Każda kwota jest już w funtach, zanim trafia do total, więc wynik nie zależy od bieżących kursów. Nazwy działają też w dalszych blokach tej notatki, gdzie można rozpisać rozliczenie.